Clubs:

Having scored his first goal in the Premiership for Norwich, here's a little reminder of Adam when he played for the CSL U14 team and was the CSL U14 Player of the Year in 2015
20/01/2022 23:19
Cork United U13 training on Sun May 22 in Carrigaline

The United squad will train on Sunday 22nd of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch for 6pm.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

20/05/2022 06:28
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 5
Corinthian Boys B 1 - 0 Los Zarcos 22/5
Corinthian Boys B beat Los Zarcos.
5th placed Corinthian Boys B marginally won 1-0 against their visitors, 3rd placed Los Zarcos at Castletreasure at 10 am

Corinthian Boys B
Form: W L W L L W L L W L D L W L

Los Zarcos
Form: L L L D D W L W W W L L W

22/05/2022 21:34
Cork United U13 Training Sun May 15

The United squad are required to train on Sunday the 15th of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch at 6pm

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

11/05/2022 05:56
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 4
Bandon A 0 - 0 Mallow United A 21/5
Bandon A share honours with Mallow United A.
7th placed Bandon A were held to a 0-0 draw by 4th placed Mallow United A at Town Park Bandon at 10 am

Bandon A
Form: D W L L L L L L D L W L L

Mallow United A
Form: D W W W L L D D L L W D W D

22/05/2022 21:34
Cork U15 Squad v Galway on Sat May 7th

The following players have been selected to play for the Cork U15s squad against Galway on Saturday 7th of May at 3.00pm on grass in Drom, Salthill Devon, Galway (H91 KP79). The squad will take a bus to the game. Players are to meet at the Commons Inn Blackpool at 9.45am sharp there will also be a pickup at 10.20am in Mallow at the Dutch Tulip. The bus should be arriving home again at approximately 8.45pm at the Commons Inn. All members of the squad including extended squad are invited to the game.

Bring plenty of water for the trip

Get a good night's sleep on Friday

Eat a healthy breakfast

Bring footwear for both astro and grass

If anyone is unable to attend please text 085 8887396 to advise us.

Kyle Moroney (Carrigaline United)

Rollie Durango (Carrigtwohill United)

Killian Goggins (College Corinthians)

Kyle O’Callaghan (College Corinthians)

Jonathon McLoughlin (Douglas Hall)

Robert O’Leary (Douglas Hall)

Alex Uwumarogie (Mallow Town)

Gallilo Erhabor (Mallow Town)

Aaron Murphy (Mallow United)

Cormac Fitzgerald (Mallow United)

Kian Lane (Mayfield United)

Dylan Lyons (Midleton)

Sam Murphy (Midleton)

Darragh Barrett (Riverstown)

Harry Brown (Riverstown)

Jack Morley (Riverstown)

James O'Halloran (Riverstown)

Kai O’Neill (Springfield Ramblers)

03/05/2022 22:09
Cork United U13 training on Sun May 22 in Carrigaline

The United squad will train on Sunday 22nd of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch for 6pm.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

20/05/2022 06:28
U14 DIVISION 2
Wilton United 3 - 1 Innishvilla 22/5
Wilton United claim victory against Innishvilla.
2nd placed Wilton United won 3-1 against their visitors, 7th placed Innishvilla at Pat Bowdren Park at 12:45 pm

Wilton United
Form: W W L W W W W W L L L W D

Innishvilla have lost 5 out of 6 away games.
Form: L D W L L L L L L L W D

22/05/2022 21:34
Cork U13 Squads for games at weekend of May 7/8

The Athletic Squad are to meet in the Carrigaline United clubhouse on Sunday the 8th at 12:45pm

Youghal United: Andy O’Sullivan.

Innishvilla: Shane Barrett.

Lakewood: Éanna Lynch, Jack McCarthy, Clayton Tait.

Kinsale: Stephen Lenihan.

Mallow Town: Callum Dempsey.

Rockmount: Ryan O’Dwyer.

Carrigaline United: Eoghan Ahern, Isaac Kenneally, Elvis Alade, Luke Dollery.

Corinthians: James Dorney Deasy, Eli Murphy McKeon.

Watergrasshill: Finn O’Driscoll.

Passage: Jamie Nduwuba.

Douglas Hall: Jack Punch.

Midleton: Eduard Pidoyma.

The United Squad are to meet in Drom, Salthill/lDevon FC at 11:45 on Saturday the 7th

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey.

Passage: Morgan Kelleher.

03/05/2022 22:11
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 2
Kinsale 1 - 4 Springfield Ramblers A 21/5
Kinsale beaten by Springfield Ramblers A.
6th placed Kinsale were beaten at home by 3rd placed Springfield Ramblers A at Madden Park at 10 am

Kinsale
Form: L W L L L L L L L D D D

Springfield Ramblers A are currently on a winning streak of 4 games.
Form: W W W W L L W L L D L

22/05/2022 21:34
Cork U13 Squads for Munster Finals on Sun May 1 in Carrigaline

The Athletic Squad are to meet in the Carrigaline United clubhouse on Sunday the 1st at 09:45

Youghal United: Andy O’Sullivan.

Innishvilla: Shane Barrett.

Lakewood: Éanna Lynch, Jack McCarthy.

Churchvilla: Alex Daly.

Mallow Town: Callum Dempsey.

Rockmount: Ryan O’Dwyer.

Carrigaline United: Eoghan Ahern, Isaac Kenneally.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Watergrasshill: Finn O’Driscoll.

Passage: Jamie Nduwuba.

Douglas Hall: Mark Keeshan,

Mallow United: Chris Amundala.

Macroom: Michael Dunne.

Midleton: Ciaran Kelly, Eduard Pidoyma, Artan Illukovic.

The United Squad are to meet in the Carrigaline United clubhouse at 13:45pm on Sunday the 1st.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey.

Passage: Morgan Kelleher.

27/04/2022 08:39
Cork United U13 training on Sun May 22 in Carrigaline

The United squad will train on Sunday 22nd of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch for 6pm.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

20/05/2022 06:28
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 6
Grenagh United 3 - 6 Corinthian Boys C 22/5
Grenagh United lose to Corinthian Boys C.
2nd placed Grenagh United were beaten at home by 3rd placed Corinthian Boys C at Grenagh Sports Complex at 10 am

Grenagh United have won 6 out of 7 home games.
Form: L L L W W W D W W W L W W W

Corinthian Boys C have won 5 out of 7 away games.
Form: W L W W D W D L W D W W L W

22/05/2022 21:34
Cork U15 Squad training Fri Apr 29 in Mallow

The following players have been selected to train for the Cork U15s squad on Friday 29th of April at 7.45pm in St.Gobnaits Park, Mallow (P51RWY0) grass & astro, all players to arrive togged for the session.

The Munster Final v Waterford will be played on Monday May 2nd details to be announced later in the week.

If anyone is unable to attend please text 085 8887396 to advise us.

Cal O’Brien (Carrigaline United)

Kyle Moroney (Carrigaline United)

Rollie Durango (Carrigtwohill United)

James O’Brien (College Corinthians)

Killian Goggin (College Corinthians)

Kyle O’Callaghan (College Corinthians)

Jonathon McLoughlin (Douglas Hall)

Robert O’Leary (Douglas Hall)

Adam O’Mahony (Lakewood Athletic)

Kuba Ciaston-Gdaniec (Macroom)

Alex Uwumarogie (Mallow Town)

Eoin Howell (Mallow Town)

Gallilo Erhabor (Mallow Town)

Jamie McAuliffe (Mallow Town)

Aaron Murphy (Mallow United)

Cormac Fitzgerald (Mallow United)

Keegan O’Sullivan (Mallow United)

Kian Lane (Mayfield United)

Dylan Lyons (Midleton)

Sam Murphy (Midleton)

Darragh Barrett (Riverstown)

Harry Browne (Riverstown)

Jack Morley (Riverstown)

James O'Halloran (Riverstown)

Kai O’Neill (Springfield Ramblers)

26/04/2022 23:19
BLACKWATER MOTORS U12 DIVISION 4
Ballincollig 7 - 0 Kilreen Celtic 21/5
Ballincollig beat Kilreen Celtic.
4th placed Ballincollig comprehensively won 7-0 against their visitors, 8th placed Kilreen Celtic at The Landing Field at 12:15 pm

Ballincollig
Form: W L W L W L W W L D D W W W

Kilreen Celtic has yet to win in this competition, having lost its last 3 games.
Form: L L L D L L L L L L L L L

22/05/2022 21:34
CSL Last Man Standing WK11 Selections...games April 23/24/25
WK11Apr 23/24/25
John DowlingNewcastle
James McKeonNewcastle
Liam O'ReganBrighton

24/04/2022 20:19
Cork United U13 training on Sun May 22 in Carrigaline

The United squad will train on Sunday 22nd of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch for 6pm.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

20/05/2022 06:28
JOMA / SPORTSGEAR DIRECT U16 DIVISION 4
Mallow Town 2 - 4 Watergrasshill United 22/5
Mallow Town beaten by Watergrasshill United.
6th placed Mallow Town were beaten at home by 5th placed Watergrasshill United at Mallow Racecourse at 10 am

Mallow Town
Form: L L W W L D D L D L L W W

Watergrasshill United
Form: W L L W W W L L W L D L L L

22/05/2022 21:34
CSL Last Man Standing - Selections required for WK11

Selections must be texted in by Apr 22.

The following have progressed to WK11 of the Last Man Standing:

John Dowling

James McKeon

Liam O'Regan

Each player must text his/her name and selection for WK11 to 085 8887396 no later than Fri April 22.

The games for WK11 (Apr 23/24/25) are:

Arsenal v Man Utd

Leicester v Aston Villa

Man City v Watford

Norwich v Newcastle

Brentford v Spurs

Brighton v Southampton

Burnley v Wolves

Chelsea v West Ham

Liverpool v Everton

Crystal Palace v Leeds

21/04/2022 20:38
U14 DIVISION 4
Leeside A 3 - 1 Glounthaune United 22/5
Leeside A beat Glounthaune United.
4th placed Leeside A won 3-1 against their visitors, 8th placed Glounthaune United at Leeside Park at 11:45 am

Leeside A
Form: W L W D D D L W L W W

Glounthaune United has yet to win in this competition, having lost its last 6 games.
Form: L L L L L L D L D L L L

22/05/2022 21:34
U13 Cork United and Cork Athletic Squads for Inter League Games on Sun Apr 24

Please see the squads for Sunday the 24th.

The Athletic Squad are required to be in Ballea Park (Carrigaline) for 12:45 on Sunday 24th

Youghal United: Andy O’Sullivan.

Innishvilla: Shane Barrett.

Lakewood: Éanna Lynch, Jack McCarthy.

Churchvilla: Alex Daly.

Mallow Town: Callum Dempsey.

Rockmount: Ryan O’Dwyer.

Carrigaline United: Eoghan Ahern, Isaac Kenneally.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Watergrasshill: Finn O’Driscoll.

Passage: Jamie Nduwuba.

Douglas Hall: Mark Keeshan,

Mallow United: Chris Amundala.

Macroom: Michael Dunne.

Midleton: Ciaran Kelly, Eduard Pidoyma, Artan Illukovic.

The United Squad are required to be in the RSC Grounds Waterford at 11:15 on Sunday 24th of April

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan.

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey.

Passage: Morgan Kelleher.

21/04/2022 23:10
Cork United U13 training on Sun May 22 in Carrigaline

The United squad will train on Sunday 22nd of May in Carrigaline. Players are to be on the pitch for 6pm.

Lakewood: Joe Miskella, Rory Fitzgerald, Nathan Tait.

Midleton: Ben Dumigan, Jack Mills, Eduard Pidoyma.

Carrigaline: Jimmy O’Donovan, Tom McGrath, Jamie O’Brien, Louis O’Dea, Patrick O’Sullivan, Fionnan Wrixon

Leeside: David Nolan.

Rockmount: David Dunne.

Mallow Town: Abraham Erhabor, Callum Dempsey.

Watergrasshill: Ryan O’Leary.

Douglas Hall: Darragh O’Flaherty, Liam O’Regan.

Mallow United: Berkley Arrey, Chris Amundala.

Passage: Morgan Kelleher, Jamie Nduwuba.

Innishvilla: Shane Barrett.

Corinthians: James Dorney Deasy.

Churchvilla: Alex Daly.

20/05/2022 06:28
U14 DIVISION 2
Macroom 3 - 0 Kanturk 22/5
Macroom take all points from Kanturk.
4th placed Macroom won 3-0 against their visitors, 5th placed Kanturk at Murrayfield at 10 am

Macroom have won 5 out of 6 home games.
Form: W L L L W L L D W W W W D

Kanturk
Form: L D L L L W D L W L W W D

22/05/2022 21:34
Latest Results
23/0515FCYoughal United30Macroom A
22/0512D2Leeside22Innishvilla
22/0516D5Avondale United A23Springfield Ramblers B
22/0514D2Wilton United31Innishvilla
22/0512D6Ballinhassig02Macroom A
22/0512PDouglas Hall13Carrigaline United
22/0514D4Leeside A31Glounthaune United
22/0514D5Carrigtwohill United A22Coachford
22/0514D6Carrigaline United B41Corinthian Boys C
22/0512D8Riverstown B11Carrigaline United C
22/0512PLakewood Athletic11Springfield Ramblers
22/0514D5Corkbeg A01Carrigaline United A
22/0512D5St. Mary's A20Riverstown A
22/0512D7Springfield Ramblers A25Youghal United A
22/0514PKinsale60St. Mary's
22/0514D1Bandon10Fermoy
22/0516D2Fermoy30Macroom
22/0516D3Carrigtwohill United20Buttevant
22/0516D3Leeside04Passage
22/0516D4Mallow Town24Watergrasshill United
Show All
Next Fixtures
21/0511G6 21/22CorkbegvIdleClub RefWhitegate
21/0516D2Youghal UnitedvMidleton AColin HealyArdrath Park1
21/0511G2 21/22BandonvRockmountClub RefTown Park
21/0511G3 21/22LeedsvIdleClub RefLeeds Park
21/0511G7 21/22GreenwoodvIdleClub RefCoffey's Field
21/0511G8 21/22KanturkvCorinthian Boys BClub RefGurteenard
21/0511G9 21/22Los ZarcosvEvertonClub RefTown Park Millstreet
21/0511G10 21/22Douglas Hall CvIdleClub RefMoneygourney
21/0511G10 21/22Blarney United AvAvondale United AClub RefO'Shea Park
21/057G6 22Avondale United AvBallincollig AClub RefAshton School
21/0511G2 21/22Springfield RamblersvRiverstownClub RefJohn Murphy Memorial Park
21/0511G1 21/22Carrigaline UnitedvWilton UnitedClub RefBallea Park
21/0511G3 21/22FermoyvCarrigtwohill UnitedClub RefCarrig Park
21/0511G4 21/22Mayfield UnitedvDouglas Hall AClub RefMayfield Park
21/0511G5 21/22Kilreen CelticvMallow United AClub RefBallyphehane Park
21/0511G5 21/22St. Mary's AvRichmondClub RefSt. Mary's Park
21/0511G5 21/22Watergrasshill UnitedvPark UnitedClub RefSkehanagh Park
21/0511G6 21/22Bweeng CelticvLeesideClub RefBweeng Community Pitch
21/0511G6 21/22ChurchvillavGlounthaune UnitedClub RefBallyduff
21/0511G7 21/22Springfield Ramblers AvBallinhassigClub RefJohn Murphy Memorial Park
Show All
12/02/2016 12:19
To contact the Cork Schoolboys League, please contact:

Hon. Secretary

Eddie Doyle

4 Maple Lane, Castlelake, Carrigtwohill, Co. Cork

Mobile - 085 8887396

Email - eddiefella@gmail.com

Committee Members:

more..
27/02/2018 18:30